Oddlužení v rámci Milostivého léta II

POSLEDNÍ ŠANCE NA ODDLUŽENÍ V RÁMCI MILOSTIVÉHO LÉTA II.

Vláda rozhodla o pokračování oddlužovací akce – Milostivé léto II. Dlužníci v exekuci tak znovu dostanou šanci, jak splatit svůj dluh za výhodných podmínek. Minulé Milostivé léto pomohlo z bezvýchodné situace desetitisícům lidí.

Dlužníci budou mít opět díky Milostivému létu II, možnost splatit pouze svůj původní dluh a jednorázový poplatek exekutorovi. Další poplatky, úroky a penále, které mnohdy mnohonásobně převyšují výši původního dluhu, jim budou odpuštěny. Milostivé léto II bude opět trvat tři měsíce a začne 1.září 2022.

Mezi dlužníky, kteří využili mimořádné příležitosti loňského Milostivého léta byl i pan Viktor z Kralup nad Vltavou. “Dluhy, problémy v rodině a neúspěšný pokus o abstinenci dovedly pana Viktora k pokusu o sebevraždu. S utrpěným zraněním však skončil v nemocnici. Tam začal spolupracovat se sociálním pracovníkem, který mu řekl o Milostivém létě a pomohl mu s mapováním jeho dluhů. Zjistili tak, že z 12 exekucí jich 10 splňuje podmínky pro využití Milostivého léta. S žádostí o pomoc s dalším postupem se pak obrátili na nás,“ sděluje dluhová poradkyně Klára Soukupová.

„Díky finanční pomoci přátel a sbírky Milostivého léta se podařilo uhradit 11 exekucí. Panu Viktorovi tak zbyl jediný dluh, který bude dle svých možností splácet. Díky podpoře svých blízkých se rozhodl svůj život změnit. Nyní absolvuje léčbu závislosti a bude si hledat novou práci,“ dodává Soukupová.
Dle aktuálních dat Exekutorské komory České republiky (EKČR) se ke konci roku 2021 nacházelo na Kralupsku celkem 1758 osob v exekuci. Průměrně má každý takový dlužník skoro 6 exekucí a dluží přes půl milionu korun.

Akce Milostivé léto II se týká například dluhů vůči dopravním podnikům, nemocnicím, energetikám v rukách státu, nezaplacených poplatků České televizi, Českému rozhlasu a také vůči zdravotním pojišťovnám. Dluhy u těchto organizací narostly často kvůli úrokům, penále a dalšímu příslušenství do nesplatitelných výšin. Příkladem mohou být také dluhy za městské nájemní bydlení nebo dluhy za jízdu načerno. K Milostivému létu se dobrovolně připojily i některé bankovní společnosti.
„Pokud máte závazky vymáhané exekučně a nejste si jistí, zda se na Vás milostivé léto bude vztahovat, doporučujeme se obrátit na naše pracoviště Člověka v tísni. Ověříme potřebné informace a případně vám pomůžeme s přípravou podkladů a potřebných listin,“ sděluje Klára Soukupová.

Kancelář Člověka v tísni najdete na adrese: Žižkova 81, 278 01 Kralupy nad Vltavou. Své služby poskytuje zdarma. Projekt Odborného sociálního poradenství se zaměřením na dluhovou problematiku Člověka v tísni je realizován za finanční podpory Středočeského kraje.

Kontakty:
Člověk v tísni, o.p.s.
Klára Soukupová, klara.soukupova@clovekvtisni.cz; 777 787 945
Více informací: www.milostiveleto.cz

Leták Milostivé léto II.

Autor:KZ