
V roce 2027 by měla žákům otevřít své brány nová základní škola v Lobečku, která vznikne přebudováním bývalého chemického učiliště. V kompletně bezbariérové škole nebude chybět moderní vybavení, nejnovější technologie, odborné tematické učebny či speciální třídy pro děti s poruchami chování.
Pane Holečku, čím bude nová škola specifická?
Nová škola bude odpovídat posledním trendům, žáci i učitelé se budou moci těšit na nejrůznější výdobytky techniky. V budově je počítáno i s výtahy, takže bude kompletně bezbariérová. U tělocvičen budou dětem k dispozici sprchy. Nebudou chybět prostory pro setkávání žáků napříč školou pro společné řešení projektů/nebo jen popovídání si (komunitní život). Nová škola bude mít velkou výhodu i v tom, že je propojená se sportovním areálem u zimního stadionu, kde je běžecká dráha a multifunkční hřiště. Rekonstrukce bude velmi nákladná, podstatnou část chceme pokrýt z dotací, první část ve výši 270 mil. Kč již město získalo od Národního plánu obnovy, tyto prostředky budou použity na technické vybavení školy a snížení energetické náročnosti budovy. Dalších 250 mil. Kč je přislíbeno ministerstvem, to chce podpořit středočeský region, jenž je kvůli blízkosti Prahy přelidněný a chybí mu příslušná infrastruktura…
V čem se budova promění oproti původnímu vzhledu?
Bude přistavěno celé nové křídlo, a to v pravé části budovy. V levé části dojde koncem roku k demolici současné tělocvičny, aby v prostoru mohlo následně dojít k výstavbě větší a moderní tělocvičny, která bude disponovat dělitelnými prostory kvůli využití několika třídami zároveň. V rámci objektu je plánována školní jídelna (z původních dílen a technických učeben), kuchyně, družina, prostory pro setkávání dětí. Budovy po internátu budou časem přebudovány na domov pro seniory, ať už s přispěním dotací či z nákladů města…
Budou ve škole i nějaké odborné učebny?
Ano, odborné učebny chemie, fyziky, biologie atd.
Je myšleno i na děti se speciálními vzdělávacími potřebami?
Ano, v nové škole budou tři třídy pro děti, které mají různorodé poruchy, a tudíž potřebují specifické pedagogické přístupy. Jde o žáky na pomezí zdravých a těch z praktické školy v Jodlově ulici. Nyní jsou takové děti na běžných základních školách a zpravidla mají asistenty. Jedna třída bude pro děti 1.-3. ročníku, druhá pro 4.-6., třetí pro 7.-9. ročník základní školy. Třídy budou po 12-14 dětech /4-5 dětí v ročníku/, aby se jim personál mohl dostatečně věnovat. K těmto dětem bude třeba několik speciálních pedagogů, ale také asistentů, což klade nároky na další kabinety/sborovny atp. Tito žáci potřebují svoje vlastní toalety, aby nedocházelo k šikaně pomalejších dětí. Toto oddělení bude mít i svůj samostatný vchod do školy. Společné setkávání s vrstevníky běžných tříd bude řízené…
Jak se změní prostranství okolo školy? Počítá město s vybudováním nové komunikace?
Nechali jsme si udělat studii na prostor směrem k bývalému Kaučuku, komunikace bude prodloužena přes pěší chodník k chemické továrně. Před školou bychom rádi vybudovali místa P+R pro rodiče vezoucí děti do školy. Počítáme i s úpravou stávajících chodníků, s novou zelení, lavičkami, parkovou úpravou prostor, kde budou moci děti čekat před/po vyučování.
Dotkne se rekultivace i vlastního pozemku školy?
Ano, v areálu vzniknou místa pro příjemné posezení, parkovací plocha, prostor pro zásobování.
Kdo bude novou základní školu řídit a jak dojde k jejímu naplnění?
Nedávno jsme se dohodli s vedením ZŠ Václava Havla, že tuto základní školu vezme pod svá křídla, bude to i administrativně jednodušší. Do nové budovy budou přesunuti žáci druhého stupně Základní školy VH (dvě třídy od každého ročníku 6.-9. tříd). Vzniknou tam tři nové třídy speciální (spojený 1.-3. ročník, 4.-6., 7.-9.). Dle aktuálních potřeb vznikne další 6. třída (1-2). Další rok děti postoupí do 7. a zase se naberou 1-2 nové šestky. To je zamýšlení způsob plnění školy. Kapacita je čtyři třídy ročníku (klasické základní školy).
Podílí se na tvorbě projektu i učitelé, kteří mají praktické zkušenosti?
Zatím úzce spolupracujeme s ředitelem ZŠ VH, účastní se s námi jednání s architekty. Kvitujeme jeho praktické připomínky k provozu školy.
Jak je naplánováno otevření školy?
Předpoklad otevření je rok 2027. Nyní se tvoří projekt, následně budeme soutěžit firmu. Do nové školy přejdou učitelé druhého stupně VH. Plánujeme jednání s dalšími místními školami, zda budou mít volné pedagogické kapacity… Bude třeba zajistit první stupeň ve staré budově, kde se rozšíří počet tříd. Pokud to nevyjde, otevřeme nábor zcela nových učitelů, každý rok budeme muset přijmout 2-3 nové.
Bude nová ZŠ otevřená žákům z okolí?
Budova bude mít kapacitu 540 dětí, počítáme tedy i se žáky z okolních obcí, kde je situace s dostupností míst kritická. Jsme tak domluveni se starosty, kde mají jen první stupeň základního vzdělávání, nebo nemají školu žádnou. Tyto obce se budou finančně podílet na provozu školy.
Děkuji za rozhovor.
Andrea Jůnová