Český lev ocenil Karla Smyczka, rodáka z našeho okresu…

Medailonek
Karel Smyczek
* 31. března 1950, Mělník.
Režisér, scenárista a herec.

V těchto dnech oslavil své 75. narozeniny Karel Smyczek, který se v roce 1950 narodil v nedalekém Mělníku. Vyrůstal však o pár kilometrů dále, v královském městě Slaném, kde hrál ochotnické divadlo a jeho otec provozoval lékárnu. Atmosféru malých měst měl rád, což se v pozdějších letech odrazilo i v jeho tvorbě – např. v seriálu Bylo nás pět.

Už jako malý kluk se zamiloval do pohyblivých obrázků a toužil spíše po televizní obrazovce nežli po divadelních prknech. V devíti letech si zahrál ve filmu Zpívající pudřenka (1959), brzy na to ztvárnil výraznou roli nemocného chlapce ve filmu Holubice.

Po maturitě na slánském gymnáziu asistoval ve Filmovém studiu Barrandov režisérům Karlu Zemanovi a Věře Plívové-Šimkové. V roce 1975 dokončil studium režie na FAMU, během něhož natočil absolventský film Kapři pro Wehrmacht, přepis povídky Oty Pavla.

Poté pracoval ve Filmovém studiu Barrandov jako pomocný režisér Oty Kovala. Samostatně debutoval filmem ze života textilních učnic Housata (1979). Během let 1980–1982 vytvořil volný triptych o dospívajících, kde spolupracoval se scenáristy Radkem Johnem a Ivo Pelantem: Jen si tak trochu písknout, Jako zajíci, Sněženky a machři. S Radkem Johnem dále spolupracoval i na filmu Proč o příčinách agrese fotbalových fanoušků. Z 80. let pochází i divácky velmi oblíbený šestidílný seriál Třetí patro s Lukášem Vaculíkem v hlavní roli.

V roce 1994 režíroval seriál Bylo nás pět podle knihy Karla Poláčka. Úspěch seriálu jej zaskočil, ještě ve střižně měl vážné pochyby, jestli bude šestidílný celek někoho zajímat. Jak sám řekl v jednom z rozhovorů: „Tento román byl pro filmový přepis nevhodný, dějově řídký. Postavy se nevyvíjely, humor vycházel jen z půvabné ich-formy klučičího vypravěče.“ Přesto se dílo setkalo s velkým nadšením napříč generacemi…
V roce 1997 režíroval oblíbenou pohádku Lotrando a Zubejda. Zpracoval také šestidílný seriál detektivních komedií Případy detektivní kanceláře Ostrozrak, jenž vznikl podle románových předloh Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany pro Českou televizi.

Rád se věnoval i komunikaci s veřejností a mládeží. Byl hlavním hostem Slánského festivalu amatérského filmu v roce 2005, pozvání přijal i o rok později. Následně byl porotcem festivalu dětských filmů Pražský Filmový Kufr.

Režijní úspěchy pozastavila nemoc, v 60 letech se potýkal s rakovinným nádorem v krku: „Nepotřeboval jsem projít takovým martyriem, abych si uvědomil zásadní hodnoty, jak to občas slýchám u lidí, kteří prošli rakovinou. Já jsem ještě dopadl dobře. Musel jsem se ovšem učit znovu mluvit, protože jsem přišel o část jazyka,“ prozradil.

Vše špatné překonal a mohl se těšit z uznání jeho práce. V roce 2006 získal na Zlín Film Festivalu ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež. V roce 2024 byl oceněn ministerstvem kultury. V březnu letošního roku mu Česká filmová a televizní akademie v rámci předávání Českých lvů udělila Cenu za mimořádný přínos české kinematografii. Slavnostní ceremoniál se v pražském Rudolfinu uskutečnil 8. března:

„Této pocty si nesmírně vážím především proto, že ji vnímám jako ocenění mé osůbky od mých kolegyň a kolegů. Co by si člověk, v rámci své profese (a možná nejen v rámci profese) mohl víc přát,“ doplnil pak Karel Smyczek.

Andrea Jůnová

Zdroje:
https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/karel-smyczek-film-reziser-bylo-nas-pet-snezenky-a-machri.A241113_104034_filmvideo_ceve?zdroj=galerie
https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/cesky-lev-2024-mimoradny-prinos-karel-smyczek-mario-klemens.A250122_133215_filmvideo_ts

Wikipedia

Autor:KZ