Staronová lávka opět spojuje Minické s Mikovickými

Jedním z úkolů města je pečovat o svůj stávající mobiliář, aby sloužil občanům co nejlépe a nejdéle, k tomu patří i pravidelné kontroly konstrukcí. Čas od času je třeba něco opravit. Na rekonstrukční práce většího rozsahu najímá město externí firmy, ty menší zvládne s využitím zdejších technických služeb, na jednu z posledních realizací se podíváme blíže…

Péči o lávku přes Zákolanský potok odstartoval podnět občana, zábradlí lávky se mu zdálo křivé, kritika zněla i směrem k navazující cestičce, která byla po dešti často pod vodou. Město tedy zajistilo kontrolu lávky statikem, ten však nevyhodnotil stav jako nebezpečný, problém identifikoval jen v konstrukčním provedení zábradlí, které bylo třeba upravit tak, aby bylo v souladu s normou (bylo třeba vytvořit svislé zábradlí s dostatečně malými rozestupy, kterými neprojde dětské tělo). Dále se měly obnovit nátěry a opravit staré zídky, aby se prodloužila životnost konstrukce.

Technické služby města Kralup přistoupily k opravě lávky. „Lávku jsme odvezli k nám, dali jsme jí nový odolný nátěr, ošetřili ji, zkrátili na požadovaný rozměr, udělali nové zábradlí. Pro rekonstrukci jsme využili zbytky černého zábradlí, co se používalo jinde ve městě,“ podotkl k průběhu prací Luboš Němec, ředitel TSM Kralupy.

Lávka byla otevřena po dvouměsíční uzavírce těsně před počátkem školního roku, aby ji mohli využívat školáci i pracující. Některé části oprav probíhaly do konce září, ty však nebránily bezpečnému provozu. K lávce vede nově mlatová cesta, která již nebude plná vody.
„Domnívám se, že lávka nebyla pro toto konkrétní místo určena, byla totiž rozměrově o dost delší (cca o dva metry). Pravděpodobně to bylo tak, že zdejší velká firma vyřazovala lávku, pro kterou se našlo využití zde,“ komentoval dřívější situaci ředitel TSM.

Z finančního hlediska nešlo o velký zásah do rozpočtu, bylo třeba uhradit nátěry, přepravu konstrukce jeřábem, beton, omítky a práci zaměstnanců. Tyto náklady nepřekročily 180 tis. Kč. Lávka by měla sloužit občanům dalších 50 let, i vzhledem k jejímu novému zajištění proti vlhkosti.
O její proměně se můžete přesvědčit na vlastní oči při procházce do těchto končin…
Andrea Jůnová, šéfredaktorka

Autor:KZ