Studentský projekt žurnalistiky

Přečtěte si články mladých nadějných spisovatelů z Dvořákova gymnázia:

Olovnická zoologická, místo jak pro rekreaci, tak pro zážitky

Kdo by neměl rád zvířátka, no povězte. Každý, alespoň jako menší dítě, toužil po výletech do zoologické zahrady. Podívat se na zvířátka a některá si dokonce i pohladit! Já osobně už od svých raných let navštěvuji ZOO, která je ke Kralupům blíže, než byste čekali. Je v Olovnici, mnoho z vás nejspíše tuší, že se jedná o nedalekou vesnici hned vedle Kralup.

Zde pro vás mám pár přesnějších informací. V této ZOO se na zvířátka jen nekoukáte, ale můžete si je i pohladit, určitě jste si pomysleli, to není nic výjimečného, že? Avšak to jste na omylu! Drbat támhle kozu za rohama, no samozřejmě, má to něco do sebe, ale co takhle pohladit si lamu či jít do výběhu mezi surikaty, případně dostat do ruky osten dikobraza. Pohladit si zde můžete téměř cokoliv, ale nezapomeňte se vždy zeptat ošetřovatelů!

Rozmanitost zvířátek zde dosahuje pestré fantazie, od morčat, slepic a koz, až po rysy, lemury nebo klokany. Zásadní informace, co by měl každý návštěvník vědět, jsou, že; jestli chcete Zoopark Olovnice navštívit, musíte se prvně objednat na tel. čísle: +420 774 508 158. Vstupné za dítě je 40 Kč a za dospělého 100 Kč, podle mě je to férová cena za tak krásný zážitek!

Nora Habová, Dvořákovo gymnázium

Nejhezčí věcí na ragby je respekt

Pokud fandíte sportu, jistě víte, že v našem městě již spoustu let funguje fotbalový klub. Dokonce dva. Ovšem víte i něco o našem kralupském ragbyovém klubu?
Někteří lidé zastávají názor, že ragby je násilný a méně hodnotný sport. Ale podle mě je to chyba. Víte totiž, o čem je ragby doopravdy? Ragby je možná tvrdý sport, ale je hezký.

Podle mě jedna z nejhezčích věcí na ragby je respekt. Ten je u ragby zásadní. Respektovat musíte nejen vaše hráče a trenéry, ale i soupeře a rozhodčí, ať už chcete nebo ne. V ragby totiž hrajeme bez předsudků, férově, ale taky slušně. Hezká věc také je, že ho může hrát každý. Ať už jste jakýkoliv, všichni jsme produktivní členové týmu. A to je další pěkná věc. Jsme jeden tým. Když někdo skóruje, nikdy to není jen jeho zásluha. Vždy je to práce celého týmu. Do zápasu jsme jako tým nastoupili a jako tým také odcházíme. Ať už jako vítězové, nebo jako poražení. Ale na tom tolik nesejde. Ragby vás naučí nejen týmové hře, fair play a respektu, ale dá vám i nové přátele. Přátele v podobě trenérů, bezva spoluhráčů, ale i hráčů z jiných klubů. Já hraji za Kralupy, náš tým je v tzv. AMMORu (Asociace mladých a malých oddílů ragby). V této organizaci je sedm menších týmů od Kralup po Plzeň, které hrají spolu jako jeden velký tým. V rodině ragby si nejdeme jen poměřit síly, nýbrž se i seznámit a navázat nová přátelství. A pokud chcete dát ragby šanci i vy, nestyďte se a přidejte k nám.

Kornel Paučo, Dvořákovo gymnázium

BK Kralupy U15 se umístil na 5. místě

BK Kralupy
Kralupský basketbalový klub má více týmů odlišných věkových kategorií. Od úplně malých (U10) do deseti let až po U19, kde hráči dovrší 19 let. Já budu popisovat věkovou kategorii U15, které jsem členem.

Nadregionální liga U15
Naše věková kategorie do 15 let se účastní nadregionální ligy. Této ligy se účastní kluby z celé České republiky, nejvzdálenější klub, ve kterém jsme hráli, byl Mariánské lázně, takže jsme za zápasem jeli velkou dálku.

Průběh sezóny
Tato sezóna byla v několika případech znepříjemněna kvůli nemoci covid-19, kdy se některé zápasy musely odkládat kvůli nákaze celého týmu, to se však naštěstí stalo jen dvakrát a ne týmu kralupskému. Poslední zápas této sezóny se konal v neděli 10. 4., hrálo se na domácím hřišti proti SKB Rokycany, utkání o páté a šesté místo jsme suverénně vyhráli (skóre 97:26) a umístili jsme se tedy na pátém místě.

Nejúspěšnější člen kralupského týmu
Tuto sezónu perlil hráč Radek Berky s jeho průměrným skóre 17 bodů na zápas. Zároveň měl také perfektní docházku, nezúčastnil se pouze jednoho zápasu. Bez spolupráce zbytku týmu by nemohl být tak úspěšný, a tak si zaslouží pochvalu všichni. Příští sezónu se nám, věřím, podaří umístit se v tabulce výše.

Matouš Řeřicha, Dvořákovo gymnázium

 

 

Autor:KZ