Petra Urbanová, ředitelka DPS Kralupy nad Vltavou: Ráda bych s klienty pravidelně trávila čas

V běžné konverzaci často slýcháváme, že nový rok je vnímán jako nový začátek. V případě současné ředitelky domů s pečovatelskou službou v Kralupech nad Vltavou (dále DPS) Petry Urbanové, která 4. 1. 2021 vstoupila do nové role a po 14 letech tak vystřídala svoji předchůdkyni, tento slovní obrat platí dvojnásob.

„Teprve vše poznávám, přebírám faktický provoz a po čase začnu načítat ze zákonů a knih stav ideální. Slovo vize se mi zdá být příliš ambiciózní. Myslím, že nám postačí návrat běžného, pestrého života plného aktivních možností,“ uvádí v následujícím rozhovoru P. Urbanová, kterou tímto vám čtenářům představujeme. A přestože koronavirová krize neumožňuje nyní realizovat nové nápady a podněty, s novou ředitelkou jsem i lehce naťukla téma, jak dále klientům život v DPS zpestřit.

V jakém rozpoložení, i s ohledem na covidovou situaci, jste „převzala otěže“?

Nastupovala jsem ve velkém stresu. Neobávala jsem se tolik nového zaměstnání, nových lidí, kolektivu a kolegů. Trápilo mě a dosud trápí, že mám malé děti, které nemohou chodit do školy a do školky. Myslím si, že tato komplikace trápí celou společnost. Pokud nebudeme mít zajištěnou péči o děti, tak rodiče nemohou v klidu pracovat. Tato doba je neuvěřitelně těžká pro rodiny s dětmi. A já mám to štěstí, že máme s manželem skvělé rodiče, kteří jsou v kondici a zvládají s lehkostí a nadhledem nejen pohlídat, ale i zajistit našim dětem tu nejlepší péči. Když se pro ně vracím, nechtějí domů, přijdu do domu plného smíchu, radosti, a za to jim děkuji. Bez nich bych sem nemohla nastoupit.

Být ředitelkou DPS je významným postavením, v mých očích vidím tuto pozici jako bezpečný přístav, který dokáže klienty vždy „podržet nad vodou“. Jak Vás senioři v DPS jako novou tvář přijali?

Předchozí ředitelka paní Beritová mě představila téměř všem klientům. V jednom okamžiku se s ní dojemně loučili a zároveň se mi dostalo vlídného, uctivého přivítání, takového opravdového. Pro každého z nich to byla vzácná chvilka kontaktu, kterou si nechtěli nechat utéct. Tak rádi by nás pozvali na kávu a popovídali si. Ten život venku za dveřmi, ten běžný ruch světa jim chybí. Tak jako nám chybí jejich klid a žití tady a teď. Na setkání jsme měli jen jeden den, na předání toho bylo mnoho a jsou věci neodkladné. Chvílemi mi bylo líto, že se nemůžeme zdržet a věnovat jim více času. Ale ten den našeho potkávání byl krásný, dlouho na něj nezapomenu.

Do nové pozice jste jistě nastoupila s určitým povědomím a také očekáváním. Je asi ještě brzy hodnotit, zdali se Vaše představy, jak to v DPS skutečně funguje, potvrdily či naopak. Ale jaké jsou Vaše vize do budoucnosti?

Možná Vás překvapím, ale s velkým povědomím a očekáváním jsem nenastoupila. Pro mě je toto nové zaměstnání velká změna. Dlouho jsem jej zvažovala. Srovnávat své představy o fungování a očekávání s realitou je předčasné. Teprve vše poznávám, přebírám faktický provoz a po čase začnu načítat ze zákonů a knih stav ideální. Slovo vize se mi zdá být příliš ambiciózní. Myslím, že nám postačí návrat běžného, pestrého života plného aktivních možností. Sleduji různé zajímavé projekty, jsem takový typ nadšence, takže doufám, že se nám něco podaří. Ale nemohu nic slibovat, vše ukáže čas.

Co Vás tedy motivovalo nastoupit do této pozice?

Ve svých předchozích zaměstnáních jsem téměř 100 % svého času strávila u počítače. Šlo o práci pestrou, zajímavou a mnohdy odborně náročnou, ale také časově náročnou, vyžadující vysoké nároky na studium mnoha právních předpisů (tedy pro ty, kteří myslí svou práci vážně a zodpovědně). Nevýhodou mých předchozích prací je to, že po nich málokdy vnímáte výsledky v reálném životě. Těžko bude kolemjdoucí občan jásat, že zodpovědně hospodaříme, máme precizně sestavené dotační řízení nebo kvalitní vzdělávání. Každá práce každého z nás je pro společnost důležitá a vůbec nezáleží na tom, jestli je nebo není vidět. Musí však člověka vnitřně naplňovat. Předchozí práce mě těšily, neplánovala jsem změnu a po celý čas rodičovské dovolené jsem netušila, že bych zaměstnání změnila. Zvláštní souhrou náhod se propojily mé zájmy a volná pracovní pozice. Z malé odvážné myšlenky se stala seriózní dlouhá úvaha, zda opustit svůj obor. V této změně jsem viděla mimo jiné příležitost být více s lidmi, vnímat jejich
potřeby a reagovat na ně.

Jak byste ráda své předchozí pracovní zkušenosti promítla do funkce ředitelky DPS?

Mezi lidmi je jistě povědomí o tom, co představuje ředitelská pozice, ať už v této či jiné organizaci. Všude je základem práce organizačního rázu. Většinu času stráví ředitel nad rozpočtem, hospodařením, financováním, personalistikou a nad řešením různorodých „problémů“. Pro řadu lidí z oboru jsou tyto činnosti únavné, odrazující a zdržující od vlastní práce. Já jsem naopak na tuto práci zvyklá, nestresuje mě a mou výhodou je, že mě baví učit se nové věci. Novinky mě zpravidla těší, ráda věci posouvám dopředu. Jsem spokojená, když má všechno svůj řád a pohybují se kolem mě lidé, kteří dobře znají svou práci a svědomitě si plní své povinnosti. Za svou silnou stránku považuji schopnost rychle se zorientovat v administrativě a dotacích. To jsou však schopnosti, jež nemají vliv na kvalitu života lidí u nás. Ráda bych s klienty pravidelně trávila čas. Například pěstováním zeleniny v truhlících, společným pečením aj. Věřím, že se objeví spousta možností, jakmile se vrátíme do normálního života.

Covidová situace není nikomu z nás příjemná, jaká je nyní nálada mezi klienty?

Nálada odpovídá zdlouhavé izolaci. Samozřejmě všem chybí běžný společenský život. Prozatím jsou  klienti v kontaktu s pečovatelkami a návštěvy k nám mohou po předložení testu. Nově se mohou návštěvy otestovat přímo u nás, a to pondělky a úterky dopoledne, test je hrazen zdravotní pojišťovnou. V dobrých rodinách to funguje a svého seniora navštěvují, test pro ně není překážkou.

Využívají tedy rodiny možnosti navštívit své příbuzné na základně předloženého negativního antigenního či PCR testu?

Některé rodiny ano, některé se přesto obávají nebo se už ve vládních opatřeních neorientují. Máme založený profil na Facebooku, kam umisťuji aktuální informace, a do budoucna plánujeme lepší webové stránky.

Můžete Vy z Vaší pozice klientům nějak jejich lockdown zpříjemnit?

To je pěkná otázka. Uvažuji nad tím již nějaký čas. Zvažovala jsem, že bychom sem pozvali nějaké dobrovolníky (studenty), kteří by si přišli s klienty popovídat, možná je naučit na tabletu. Máme tu malou knihovnu, takže kdo by chtěl, může nám přinést nějakou pěknou knihu. Klienti uvítají i křížovky a možná i sudoku. Máme tady i různé nabídky videoprojekcí, ale to je nákladné. Jsem tu krátce, ale věřím, že se zanedlouho pustíme do řady zajímavých aktivit.

Karmela Spejchalová, šéfredaktorka

Autor:KZ