S mohutným požárem v kralupské mrazírně důrazně bojovalo přes dvacet jednotek

S neobvykle silným požárem v kralupské potravinářské firmě v mikovickém Růžovém údolí neohroženě bojovalo přes dvacet požárních jednotek.

Informaci o požáru objektu v podniku na výrobu a distribuci chlazených a mražených potravin v Kralupech n.Vlt. 3 – Mikovicích v okrese Mělník přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje ve čtvrtek 19. listopadu přesně ve 14:07 hodin.

Hned dle několika na sobě nezávislých oznamovatelů šlehaly ze střechy haly v Kralupském Růžovém údolí vysoké plameny a k obloze stoupal hustý černý dým. Operační důstojník k události vyslal hned v prvním sledu profesionální hasiče z několika stanic a také nejbližší jednotky s

boru dobrovolných hasičů. Po příjezdu na místo bylo upřesněno, že požárem je zcela zasažena rozsáhlá chladírenská hala, ve které se naštěstí aktuálně nenacházely žádné osoby. Velitel zásahu ihned po příjezdu na místo požádal o další nezbytné posily a nechal vyhlásit druhý poplachový stupeň.

Zásah byl zpočátku veden hned několika proudy, a to i za pomoci výškové techniky. Hasiči se zaměřili nejen na likvidaci plamenů, ale zároveň zaměřili proudy i na ochranu navazujících objektů před dalším šířením požáru. Protože uvnitř objektu bylo uskladněno především velké množství rozličného a hlavně snadno zápalného obalového materiálu, nabýval oheň stále na intenzitě a bylo nutné neprodleně přivolat ještě další síly. Na pomoc tak vyrazily s cisternami i výškovou technikou další profesionální, podnikové a dobrovolné jednotky. V rámci mezikrajské spolupráce vyjela také jedna jednotka HZS hlavního města z Prahy 7 – Holešovic, která má ve výbavě speciální hasicí zařízení Cobra. Krátce před půl čtvrtou odpoledne byl stupeň požárního poplachu zvýšen na třetí.

K zajištění potřebné hasební vody sloužily dva podzemní hydranty přímo v areálu podniku a také čerpací stanoviště na vodním zdroji v nedaleké obci Zeměchy. Vzhledem k rozsahu požáru byl na místě zřízen štáb velitele zásahu. Vlastní požářiště bylo rozděleno na tři úseky a situaci bedlivě monitoroval služební dron HZS. Celý zásah byl veden v dýchací technice a kvůli velké potřebě byly k požáru povolány z mělnické a kladenské stanice protiplynové automobily s náhradními lahvemi se stlačeným vzduchem.

Kvalitu odtékající použité vody kontrolovali příslušníci Chemické laboratoře Kamenice, kteří sledovali i zplodiny unikající do ovzduší. Žádné výslovně nebezpečné hodnoty však naštěstí nenaměřili, přesto bylo obyvatelům Kralup nad Vltavou i přilehlých obcí prostřednictvím přítomného starosty města Ing. Czechmanna doporučeno, aby pro jistotu dočasně omezili větrání. Správce objektu zajistil pro všechny zasahující hasiče stravu a ochranné nápoje.

Ještě kolem dvacáté hodiny nebyl požár zcela pod plnou kontrolou. Veškeré hasební práce byly vedeny z vnější části objektu, na kterém se propadla převážná část střešní konstrukce. Odhadovaná škoda se bude pohybovat minimálně v řádu desítek milionů korun, k objasnění příčiny vzniku požáru se vyšetřovatelé prozatím nedostali.

Ve 21:13 hod. ohlásil velitel zásahu již zcela kompletní lokalizaci!

Jednotky v zásahu:

HZS Středočeského kraje – Kladno, Kralupy nad Vltavou, Mělník, Mladá Boleslav, Rakovník, Roztoky, Slaný, Stará Boleslav a Chemická laboratoř Kamenice

HZS hl. m. Prahy – Stanice Holešovice (HS-3)

HZSP – AERO Vodochody a.s., SŽ Kralupy nad Vltavou, SYNTHOS Kralupy a. s. a ŠKODA AUTO a.s.

SDH obce – Dřetovice, Kozinec, Kralupy nad Vltavou, Libčice nad Vltavou, Mělník Vehlovice – Chloumek, Minice – Kralupy nad Vltavou, Nelahozeves, Stehelčeves, Veltrusy, Velvary, Úžice a Zákolany

Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje

Foto a záběry z dronu: HZS ČR a MěÚ Kralupy nad Vltavou

Autor:KZ