Dnes<div id="zpetny_odkaz" style="visibility: hidden;width:1px;height:1px"><a href="http://phgame.cz">PHGame.cz</a></div>
  • Úterý 19. listopadu 2019
  • Svátek má Alžběta

Veltrusy – Která z půvabných květin z českých růžových sadů, ale také od jednotlivců, se stane tou nejkrásnější? Co všechno se dá vyrobit z růží? Jak se o tyto květiny starat a jak je pěstovat? Či jak se dají růže zakusit všemi smysly?

Odpovědi na tyto otázky se dozvědí návštěvníci státního zámku Veltrusy v sobotu 15. června 2019 na akci Slavnost růží. Soutěžní výstava růží se opět uskuteční v prostorách zámecké oranžerie, kde budou návštěvníci a odborná porota hlasovat o tu nejkrásnější květinu. Letos se akce rozšíří do prostor samotného zámku a nádvoří, které se promění v pódium pro koncerty a vystoupení.

Irský hudebník Mark Johnston nám se svou skupinou Ambiam zahraje od 10:00, tím zahájíme i celou slavnost.

Na divadelní scéně v Rudolfově sále od 11:30, s reprízou od 13:00, představí loutkové divadlo Rolnička pohádku „Kouzelný prstýnek“. Po představení se děti mohou vždy těšit na seznámení s loutkami zblízka. Děti z ASPV Veltrusy předvedou své taneční dovednosti při krojovaném vystoupení od 12:30.

Duo Pe & Pe odstartuje dopolední hudební část se svou akustickou interpretací akustické tvorby a tvorby z americké a anglosaské tradice. Od 14:00 oživí prostor u oranžerie muzikoterapie s bubínky Šárky Veselé.

Naše pozvání přijal florista Slávek Rabušic, který bude po celý den v severozápadním křídle zámku vytvářet aranže kytice pro společenské a svatební příležitosti. Zámecká kaple poskytne prostor k výstavě společenských a svatebních šatů z „Atelieru Monica“. Ty pak budou prezentovány od 15:30 na módní přehlídce společně s, již zmiňovanou, tvorbu Slávka Rabušice. Přednášky Lenky Křesadlové a Michaely Leté prozradí tajemství a rady v pěstování růží.

Růže všemi smysly je projekt, který se odehraje v kvelbech severozápadního křídla zámku. Zde budou mít návštěvníci možnost okusit, pocítit a vidět výrobky z růží jako například éterické oleje od NOBILIS TILIA, květinové sirupy z dílny Čokoládovny pralinka a jiné. Nebude chybět ani jarmark, který propojí oranžerii se zámkem.

Děti se zabaví při cestě parkem, během které budou plnit úkoly a na konci je dle zásluh odmění „růžová hraběnka“. V ceně vstupenky jsou i tematicky upravené prohlídky v expozici severozápadního křídla zámku. V 16:00 je očekáván příjezd vzácného hosta, takzvané růžové „hraběnky Henrietty Chotkové“, která vyhlásí vítěze soutěžní výstavy a zakončí sobotní akci.

Pěstitelé mohou přihlásit své květiny na: chlupacek.tomas@npu.cz, 602 452 444.

Vstupné pro dospělé je 140 Kč, děti 90 Kč a rodinné 370 Kč.

Více informací o programu, uplynulých ročnících, fotogalerii a další informace naleznete na oficiálních stránkách zámku www.zamek-veltrusy.cz.

autor: Barbora Frindová,
pracovník vztahů s veřejností, Zámek Veltrusy

Státní zámek Veltrusy se nachází 25 kilometrů severně od Prahy nedaleko Kralup nad Vltavou. Jeho historie sahá do roku 1704, kdy se Václav Antonín Chotek rozhodl v těchto místech postavit lovecký zámeček, který se postupem času rozrostl do dnešní podoby. K této vrcholně barokní budově od architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho přiléhá čestný dvůr uzavřený alegorickými sochami čtyř ročních dob a dvanácti měsíců z dílny Matyáše Bernarda Brauna.

V těsné blízkosti zámku protéká řeka Vltava. Ta měla během let významný podíl na utváření zámeckého areálu o rozloze téměř 300 hektarů. Po několika povodních se zámek a velká část místního parku ocitly na říčním ostrově, kde se nacházejí i v současnosti. Areál prošel významnou změnou za působení třetího majitele panství Jana Rudolfa Chotka. Ten zde vybudoval přírodně krajinářský park, který se nakonec proměnil v okrasný statek. Romantická zákoutí s pavilony tak jsou střídána pohledy na užitková pole, sady nebo pastviny. Od roku 1802 se ve zdejší oboře chová také daněk skvrnitý.

program kina program divadla kalendar akci jizdni rad

facebook

kvodkaz

TV KRALUPY